Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik sboru dobrovolných hasičů Telnice

a významná data v činnosti

     Založení a činnost městského hasičského sboru v Ústí nad Labem bylo vzorem pro venkovké obce. Za dva roky po založení tohoto sboru v roce 1873 se zakládá hasičský sbor v Telnici. V roce 1875 v Krásném Březně, a to opět z popudu Antonína Pilze, v roce 1877 v Arnultovicích, v roce 1879 v Chlumci, v roce 1880 v Habrovanech, v roce 1881 v Řehlovicích, v roce 1882 ve Velkém Březně, Tašově, Leštině ve Svádově a v Trmicích. V roce 1883 k nově založeným sborům přistoupil i hasičský sbor v Malém Březně.

     8. července 1927 se rozvodnil Klíšský potok tak, že hasiči museli urychleně zasahovat. O den později byli voláni na pomoc do Telnice, kde se zdejší potok rovněž rozvodnil, takže ohrožoval obyvatelstvo. Na pomoc vyjelo 14 mužů, kteří zachránili jeden dům před zřícením tím, že pod hlavní zdi postavili přes nepříznivé podmínky opěrnou zeď a na jiném místě pak v prudké vodě ještě ochranou zeď.

     7. června 1947 se konal Festival mládeže a studenstva v Ústí nad Labem. V součinnosti OHJ v Ústí nad Labem připravovala v rámci této oslavy samostatné cvičení na sportovním stadionu na Bukově. Část průvodu tvořena hasičstvem byla rovněž velmi pěkně zorganizována. V čele jela hasičská vozidla uspořádána alegoricky. Nejprve jela stará ruční stříkačka ze sboru VARVAŽOV, po ní parní stříkačka ze sboru Trmice.

     13. července 1947 se stala v Ústí nad Labem závažná dopravní nehoda, která vzrušila celou ústeckou veřejnost. V 15:30 hodin jel vůz elektrické dráhy č. 1 od Telnice směrem k Ústí nad Labem. Při jízdě selhaly brzdy a vůz rychlosti cca 70 km/h na Bukově vykolejil, dostal smyk a narazil na sloup elektrického vedení. Přitom částečně narazil i na prázdnou soupravu elektrické dráhy č. 5, která zde stála na stanici. Havarovaný vůz elektrické dráhy plně obsazený lidmi byl zcela zdemolován. Na místě nehody přišlo o život 19 osob, dalších 12 lidí zemřelo v ústecké nemocnici na následky těžkých zranění. 80 osob bylo lehce či těžce zraněno.

     16. září 1947 odpoledne vypukl velký požár lesa u Telnice jehož vznik byl zjištěn od jiskry z lokomotivy. Lokalizace tohoto požáru se zúčastnilo 35 hasičských sborů s 350 členy, kteří měli znesnadněnou práci nedostatkem vody. Proto želežniční správa dovážela na místo požáru vodu po trati tendry a později i v cisternách. Přes noc hlídkovalo u tohoto požáru 5 hasičských sborů.

     4. března 1952 na konferenci byl zvolen nový okresní výbor v tomto složení: Františka Doubravová (MJ Užín), Josef Skoupilík (MJ Varvažov), a další.

     7. září 1966 do funkce instruktorů a okrskových velitelů byli schváleni: Zdeněk Doležal (velitel 2 okrsku).

     17. března 1972 pohraniční oddělení hlásilo požár chaty v Liboňově.

     12. srpna 1974 při vyhlášeném cvičném poplachu byli telničtí požárníci v pohotovosti. Během dvou minut bylo dvanáct členů MJ požární ochrany v Telnici na určeném stanovišti. Jak vyplynulo ze zprávy MJ PO, kterou se zabývala rada MNV rovněž 12.8., plní místní požárnici stanovené úkoly beze zbytku. V rámci závazku zhotovili nová vrata ke zbrojnici, vybudovali sušičku na hadice, zřídili sklad pro nářadí a byli úspěšní i při okrskovém cvičení dorostu. Rada MNV vyslovila požárníkům za jejich akceschopnost a plnění vyhlášeného závazku pochvalu.

     9. října 1980 se konalo mimořádné zasedání předsednictva OV SPO. Jednání byl přítomen za KV SPO Eduard Křiklava, který zde představil Pavla Doubravu, pověřeného na návrh KV SPO a ÚV SPO ČSR vedením OV SPO, než bude zvolen do funkce předsedy této organizace na plenárním zasedání 22. října, za nepřítomného Václava Štrombacha. Předsednictvo k nastoupení Pavla Doubravy do funkce předsedy OV SPO vyslovilo souhlas.

     Na okresní konferenci 13. prosince 1980, která se konala v Interhotelu Bohemia, byl Pavel Doubrava do funkce předsedy OV SPO zvolen.

     Roku 1984 v Zadní Telnici došlo k požáru jednoposchoďové chaty. Požár vznikl v prvním poschodí, odkud se rozšířil do půdního prostoru a na střechu. Předběžně byla příčina zjištěna ve vadné elektroinstalaci. Zcela zničené první patro i s bytovým zařízením si vyžádala škodu 50000 korun.

     Rok 1988 - Telnice č.p. 79 (dům p. Josefa Satýnka). Požár vznikl od vypalování travního porostu, který postupně přešel na obytný dům. Na pomoc byli pozváni i profesionální hasiči s dýchací technikou.

     Říjen 1988 - první ročník závodu požárnické všestrannosti organizuje naše SDH na Oprámu ve Varvažově.

     Roku 1993 Varvažov č.p. 128. Požár v bytě vznikl od přímotopného tělesa, kde byly děti bez dozoru. Jedno z dětí mělo velké popáleniny, kterým krátce po převozu do nemocnice podlehlo. (Chlapci nebyly ani 2 roky)

     Červenec 1997 - naše družstvo SDH se zúčastnilo pomoci při zdolávání povodně na Moravě v okrese Přerov v obci Troubky.

     Červen 1998 - 16 členů SDH se zúčastnilo pomoci a zvelebení ve středisku Ústeckého Svazu tělesně postižených v Líchovech.